Call now » (+99) 123 456 789

Transgraniczne ćwiczenia terenowe OSP

Cannot find cwiczenia_osp_28.07.2021 subfolder inside /home/euroregion/ftp/euroregion/images/cwiczenia_osp_28.07.2021/ folder.
Admiror Gallery: 5.0.0
Server OS:Apache/2
Client OS:Unknown
PHP:7.4.33

W dniu 28 lipca 2021 roku w Gminie Cyców odbył się finał Transgranicznych Ćwiczeń Terenowych.

Organizację tego działania wstępnie planowano na terytorium Ukrainy.  15 strażaków z Polski miało przyjechać do obwodu wołyńskiego i razem z 15 strażakami z Ukrainy ćwiczyć m.in. wydobywanie poszkodowanych z auta i udzielanie pomocy. Wybuch pandemii spowodował zamknięcie granic. I choć niedawno zostały one otwarte, obowiązujące wymogi testowania i odbywania kwarantanny nie pozwoliły  na zrealizowanie zadania w pierwotnej formie. Wprowadziliśmy w projekcie zmiany w ten sposób, że strażacy-ochotnicy z Polski i Ukrainy przeprowadzili i nagrali ćwiczenia na własnym terenie, a następnie spotkali się on-line, by zaprezentować swoje zmagania, sprzęt i techniki pracy oraz porozmawiać.

Wyzwanie podjęli strażacy z Cycowa, którzy poświęcili kilka dni na przygotowanie się do finalnego spotkania z partnerami z Ukrainy. Spotkanie online przebiegło zgodnie z programem, każda ze stron zaprezentowała swoje filmy (po ok. 20 minut), które następnie zostały wspólnie omówione. Nie zabrakło też wystąpień Partnerów projektu i przedstawicieli straży pożarnych z Polski i Ukrainy (zawodowych i ochotniczych).

Możliwość obserwacji strażaków z sąsiedniego kraju była bezcenna. Można było podejrzeć sprzęt, szybkość/sprawność działania, techniki dowodzenia i wiele innych elementów, które wzbudzają zainteresowanie strażaków – ochotników. Na zakończenie przewidziano poczęstunek, trochę szkoda, że nie mógł być wspólny, integracyjny, transgraniczny.

Okoliczności, w jakich przyszło nam finalizować projekt, były nie do przewidzenia. Wszyscy staramy się dostosować do panujących realiów. Przed nami ostatnie wydarzenie zamykające projekt – konferencja podsumowująca, która też początkowo miała odbyć się na Ukrainie, ale zgodnie ze zmianami w projekcie, również będzie miała formę wideokonferencji.  Realizacja projektu zakończy się 30 września 2021 roku.

W tym miejscu chcielibyśmy złożyć władzom Gminy Cyców i wszystkim druhom OSP gorące podziękowania za poświęcony czas, entuzjazm, wykonaną pracę, wiele starań i cierpliwości włożonych w realizację zadania.

Nasi partnerzy